Witaj na Bezgrawitacji.pl
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Mózg to rasista
Autor Wiadomość
Sjesta 
Życie jak narkotyk


Wiek: 39
Dołączyła: 02 Lip 2009
Posty: 218
Skąd: Łódź

GrawiPoints: 357

Wysłany: |2 Lip 2009|, 2009 17:45   Mózg to rasista

Mózg to rasista

Badania obrazowe mózgów Chińczyków i osób białych ujawniły, że nie reagują oni równie silnie na ból obcego, który nie należy do tej samej rasy (Journal of Neuroscience ).

Shihui Han i zespół z Uniwersytetu Pekińskiego wyświetlili 17 Chińczykom i 16 białym osobom film, na którym czyjś policzek trącano patyczkiem higienicznym lub nakłuwano podskórną strzykawką. W tym czasie aktywność ich mózgu monitorowano za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).

Nagrania "uruchomiły" przedni zakręt obręczy (ang. anterior cingulate cortex , ACC), który rozświetla się także wtedy, gdy sami odczuwamy ból. Kiedy jednak Chińczycy widzieli ból innego Chińczyka, ich kora uaktywniała się w większym stopniu niż podczas oglądania bólu białego. Wolontariusze z USA, Europy i Izraela także reagowały silniej na cierpienie kogoś o podobnym do ich własnego kolorze skóry.

Komentująca badania Martha Farah z University of Pennsylvania podkreśla, że różnice w automatycznej reakcji neuronalnej nie muszą się wcale przekładać na rasistowskie zachowanie czy zmniejszoną empatię w stosunku do kogoś o innym pochodzeniu etnicznym.

Kiedy zespół Hana pytał ochotników "jak bardzo to boli osobę z filmu?" i "jak duży dyskomfort wywołuje w tobie oglądanie tego klipu?", Chińczycy i przedstawiciele rasy białej twierdzili, że odczuwają ból drugiej osoby podobnie jak własny, bez względu na ewentualne różnice w kolorze skóry.
_________________
Wierzę w ludzi,wierzę w siebie i w to co robię!
 
 
 
flammable. 

Wiek: 34
Dołączyła: 08 Lut 2010
Posty: 6
Skąd: zachód

GrawiPoints: 7

Wysłany: |8 Lut 2010|, 2010 16:29   

to wygląda na to, że mój mózg nie jest rasistą, odczuwam empatię do każdego człowieka, któremu dzieje się krzywda.
 
 
 
Catwoman 


Wiek: 31
Dołączyła: 01 Maj 2010
Posty: 186
Skąd: Kraków

GrawiPoints: 335

Wysłany: |28 Gru 2011|, 2011 09:50   

No tak, czym to się już naukowcy nie zajmowali.
Jeśli chodzi o mnie, nie uważam siebie czy mojego mózgu za rasistę. Jeśli komuś dzieje się krzywda to współczuję mu bez względu na rasę, kolor skóry itp. Mam wrażenie, że dzieje się tak z większością ludzi, no bo jeśli ktoś widzi cierpiącego człowieka i nie rusza go to tylko dlatego, że jest innego koloru skóry, to śmiało mogę stwierdzić, że jest z nim coś nie tak.
_________________
- Dlaczego mam zatem słuchać serca?
- Bo nie uciszysz go nigdy. I nawet gdybyś udawał, że nie słyszysz, o czym mówi, nadal będzie biło w twojej piersi i nie przestanie powtarzać tego, co myśli o życiu i o świecie.
 
 
 
trocky 


Dołączył: 04 Wrz 2014
Posty: 10
Skąd: Warszawa

GrawiPoints: 33

Wysłany: |10 Wrz 2014|, 2014 13:31   

Mózg do kasacji.
_________________
If you like to gamble, I tell you I'm your man,
You win some, lose some, all the same to me,
The pleasure is to play, makes no difference what you say
 
 
 
m.ka.ma 

Dołączył: 18 Lis 2016
Posty: 9
Skąd: Łódź

GrawiPoints: 11

Wysłany: |18 Lis 2016|, 2016 11:50   

Niektórzy nie zrozumieli, o co chodzi... Rzecz nie w tym, że nie współczujemy osobom innej rasy, ale że nasze współczucie (a dokładnie reakcja naszego mózgu) jest mniejsze w przypadku osób innej rasy. I wątpię, żeby Wasze mózgi były pod tym względem wyjątkowe, raczej się co do nich oszukujecie.
 
 
 

GoogleBoy



Pomógł: 1568 razy
Wiek: 27
Dołączył: 4 Mar 2009
Posty: 5646
Skąd: Bezgrawitacji






Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Style created by Zajec for Bezgrawitacji.eu
Strona wygenerowana w 0.04 sekundy. Zapytań do SQL: 15